За втілення медреформи у дію Міжгірський ЦПМСД має одні з кращих показників в Україні

Запроваджена Урядом України реформа системи охорони здоров’я продовжується, і її перші результати вже відчуваються: змінюється філософія організації роботи галузі, принципи фінансування, підвищується мотивація лікарів працювати краще. Цими днями у Вінниці під головуванням Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана та за участі в. о. Міністра охорони здоров’я, доктора Уляни Супрун, голови Національної служби здоров’я Олега Петренка і заступників Міністра охорони здоров’я відбулася розширена нарада щодо трансформації системи охорони здоров’я. У важливому заході взяли участь і лікарі та представники місцевої влади з усієї України.

Делегацію з Міжгірщини представляли голова районної ради Василь Щур та головний лікар Міжгірського центру ПМСД Марія Гримут. Дуже приємно, що за звіту Уряду щодо впровадження медичної реформи  в країні Міжгірський ЦПМСД ставили у приклад іншим медзакладам, як найкращий в Україні.

Про окремі питання, які розглядалися на розширеній нараді у Вінниці – наша розмова з головним лікарем Міжгірського ЦПМСД Марією Петрівною Гримут.

– Маріє Петрівно, як відомо, наступного року на медичну систему України чекає масштабна трансформація. Стартує впровадження нової моделі фінансування на рівні спеціалізованої допомоги, почнуться зміни в системі екстреної медицини та державних закупівлях ліків і медичних виробів. Який новий статус та роль сімейної медицини за проведених реформ?

– Хочеться відзначити, що нова модель фінансування за принципом “гроші йдуть за пацієнтом” запрацювала на первинній ланці медицини в липні. За чотири місяці до трансформації сімейної медицини приєдналося вже більше, ніж половина комунальних закладів первинної ланки. Всього з квітня 2018 року 21,5 мільйона українців долучилися до реформи та обрали сімейних лікарів.

В. о. міністра охорони здоров’я України, доктор Уляна Супрун наголосила за свого виступу, що важливо не збавляти темп трансформації первинної ланки медицини. До кінця року всі заклади “первинки” повинні укласти договори з Національною службою здоров’я. На 2019 рік субвенція з держбюджету не передбачена і у разі неукладання угоди зі Службою, утримувати заклад місцевій владі доведеться за власний рахунок.

Вже сьогодні сімейна медицина в Україні змінила свій статус. Сімейні лікарі – ключові особи під час взаємодії пацієнта з системою. У наступному році вони вже мають отримати нові інструменти роботи: електронні інструменти (електронна медкарта, електронний рецепт, електронне направлення, електронний лікарняний) та можливість направляти своїх пацієнтів на додаткові обстеження і вузьких спеціалістів до поліклініки.

– А як щодо Програм “Безкоштовна діагностика” та “Доступні ліки”?

– З 1 липня 2019 року розпочнеться трансформація спеціалізованої амбулаторної допомоги. Це означає, що в наступному році нова модель фінансування почне працювати в поліклініках. Національна служба здоров’я почне оплачувати медичним закладам послуги спеціалістів, аналізи та широкий спектр діагностики.

Для поліклінік, які увійдуть до Програми “Безкоштовна діагностика” в держбюджет на наступний рік буде закладено додаткове до субвенції фінансування.

На медичному форумі наголошувалось, що Програма “Доступні ліки” в 2019 році продовжить бути пріоритетом Уряду. Українці отримуватимуть й надалі ліки від серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу та бронхіальної астми безоплатно або з незначною доплатою.

Крім того, передбачається, що з 1 квітня наступного року Програма відійде до Національної служби здоров’я, тобто контрактувати аптечні заклади та відшкодовувати вартість відпущених лікарських засобів будуть не заклади охорони здоров’я чи муніципалітети, а безпосередньо один головний оператор бюджетних коштів – Нацслужба здоров’я.

У сфері державних закупівель ліків і медичних виробів протягом 2018-2020 років МОЗ України втілюватиме зміни, щоби для кожного препарату підібрати найоптимальніший і зручний шлях “доставки” до пацієнта. До кожного з майже 500 препаратів і більше 700 медичних виробів, що їх зараз закуповує держава централізовано, планується застосувати один із трьох основних інструментів: розширення “Доступні ліки”, включення у вартість послуги, централізовані закупівлі через Центральну закупівельну агенцію.

– Які ще питання обговорювались на важливому медичному форумі у Вінниці?

– Порушувалась і така актуальна тема, як вакцинація. На думку Уляни Супрун,  кожен сімейний лікар і педіатр має стати джерелом знань і захисту для пацієнта, рекламним агентом вакцинації та життя без загрози від найнебезпечніших інфекцій.

Також вперше в історії незалежної України з наступного року впроваджується комплексний підхід і пропонується Стратегія розвитку медичної освіти, щоб поліпшити кваліфікаційні якості лікаря.

Згідно зі стратегією, зміняться умови вступу на медичні спеціальності. Крім того, буде запроваджено комплексну атестацію знань студента – єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ). Так перевірятимуться як теоретичні, так і практичні знання, якими повинен володіти лікар у будь-якій країні світу. ЄДКІ, як сучасний інструмент оцінювання унеможливить корупцію і сприятиме випуску з закладів вищої освіти кваліфікованих лікарів.

Хочеться відзначити, що участь у таких заходах заряджають позитивом та мотивують ще більше працювати для того, щоб жителі Міжгірщини отримували якісну медичну допомогу.

Підготувала Віталія Вайдич.